sobota, 17 maja 2014

ATRAKCJE PRZYRODNICZE W OKOLICY "CHATKI... ."

ATRAKCJE PRZYRODNICZE

W OKOLICY „CHATKI U MAŁGORZATKI I RADKA”

Agroturystyka "Chatka u Małgorzatki i Radka" leży w malowniczym regionie, gdzie utworzono kilka form ochrony przyrody. Każdy turysta, który chce spędzić czas w cichym, spokojnym miejscu o czystym powietrzu i malowniczym krajobrazie, powinien odwiedzić to miejsce.

Nasza agroturystyka leży w miejscowości Zarogów na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyżyny Miechowskiej, który utworzono dla ochrony wyjątkowego krajobrazu rolniczo-leśnego Wyżyny Miechowskiej. Każdy kto tu przyjedzie zachwyci się krajobrazem pofalowanych pagórków i dolin, łąk i lasów, pól gdzie uprawia się słynną kapustę „charsznicką”.

Poszukując atrakcji przyrodniczych w okolicach naszej agroturystyki warto wybrać się na spacer, przejażdżkę rowerową lub samochodową w poszukiwaniu pozostałości dawnych ciepłolubnych „stepów”. Najcenniejsze atrakcje przyrodnicze kryją niewielkie pagórki ukryte wśród pól i lasów, gdzie można zobaczyć unikatowe w skali kraju zbiorowiska roślinne - murawy kserotermiczne. Są to bogate, ciepłolubne siedliska łąkowe o charakterze stepowym – występujące w suchych, ciepłych i nasłonecznionych miejscach. Właśnie na Wyżynie Miechowskiej znajdziecie jedne z najcenniejszych i najbardziej zagrożonych w skali europejskiej muraw. Dawniej były to pastwiska lub koszone łąki, obecnie wymagają utrzymania ekstensywnego sposobu gospodarowania.

W okolicy Chatki znajduje się kilkanaście takich obszarów, wśród nich są:

  1. Wały (rezerwat przyrody i obszar Natura 2000)
  2. Kalina-Lisiniec (obszar Natura 2000)
  3. Opalonki (rezerwat przyrody i obszar Natura 2000)
  4. Dąbie (rezerwat przyrody i obszar Natura 2000)
  5. Sterczów – Ścianka (rezerwat przyrody i obszar Natura 2000)
Warto wiedzieć, że w tych obszarach najciekawsze są rośliny, dlatego też na wycieczkę botaniczną warto wyposażyć się w:

  • przewodnik do oznaczania roślin,
  • atlas roślin łąkowych i kserotermicznych,
  • Przewodnik przyrodniczyRoślinność kserotermiczna na obszarach chronionych województwa małopolskiego” –do ściągnięcia: http://kserotermy-life-krakow.pl/publikacje/
  • mapę Wyżyny Miechowskiej,
  • aparat fotograficzny.